- Jihočeské divadlo
- Kupé Na Půdě
Talkshow Kupé Na Půdě
Fenomenální rozhlasový moderátor Pavel Pláteník (Ondřej Cihlář) spolu s noblesním sólistou Příbramského divadla v Příbrami Karlem Krautgartnerem (Petr Prokop) přijíždějí ve svém mezinárodním expresu dotazů Na Půdu Jihočeského divadla. Do kupé k nim přisedají dva vzácní hosté a společně se vydávají plnou parou vpřed krajinou všetečných dotazů a pohotových odpovědí.
Pořad volně navazuje na legendární představení divadla VOSTO5 Košičan 3 a jako Kupé ve Vzletu se tradičně koná v Praze ve vršovickém divadle Vzlet (dříve ve pražské kavárně Café v lese). Od roku 2018 se pravidelně objevuje i na Půdě Jihočeského divadla jako Kupé Na Půdě.
28.11. Hosté Kupé budou upřesněni
22. března v Kupé Na Půdě cestovali
Olga Žampová
Přišla do Slavonic sklepem (se Sklepem), do Besídky, dnes je hybatelkou mnoha akcí, autorkou projektů, z nichž tím nejvýznamnějším je záchrana a oživení Spolkového domu Slavonice. Čtyřnásobná maminka (dvojnásobná babička), skautka, potomek-potomkyně ruských emigrantů. Její elán a šarm je inspirativní a nakažlivý.
Lukáš Průdek
Absolvoval katedru produkce na DAMU a tříletý vzdělávací program ve Washingtonu DC. Devět let působil v Dejvickém divadle jako vedoucí marketingu a produkce, ale všichni ho známe především jako někdejšího ředitele Jihočeského divadla. Letos se přesunul zpět na půdu divadla Dejvického, kde zasedl do ředitelského křesla. Přejeme mu mnoho zdaru v jeho nové životní roli.
Minule jste viděli...
3. listopadu si do Kupé Na Půdě přisedli
Jitka Charvátová
Zpěvačka, která působila ve skupinách Fiction, Skyline, Oceán (ve které působí dodnes), THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE. Od roku 2017 zpívá skladby z legendárního alba THE VELVET UNDERGROUND & NICO v hudebně - výtvarném projektu WARHOL UNDERGROUND, který byl představen v Divadle Archa s Jihočeskou filharmonií a následně pak s Filharmonií Hradec Králové. 17. listopadu v roce 2022 vystupovala s tímto programem v Českém centru v New Yorku při připomínce událostí roku 1989 a také na počest Václava Havla a Lou Reeda. V současnosti také pracuje na svému hudebním projektu MIA BOHEMIA a připravuje kurzy zpěvu.
David Košťák
Dramaturg, autor i překladatel. Věnuje se tvorbě scénářů pro imerzivní divadlo. Jeho drama Ptačí žena bylo uvedeno v Barceloně v divadle Sala Becett, hru Nad rozlitou mléčnou dráhou viděli diváci v Itálii a hra pro mládež Lajka vzhůru letí, která měla premiéru v Malém divadle v Českých Budějovicích, byla uvedená i v Taetru Ariel v rumunském Târgu Mereś. S Jihočeským divadlem David spolupracoval mimo jiné také při muzikálovém představení Kronikáři. Od 1. října 2023 působí jako dramaturg Malého divadla.
21. února 2023 cestovali v Kupé Na Půdě
Markéta Lukášková
Pochází z Českých Budějovic. Působila jako redaktorka časopisů Týden, Maxim, Faktor S, vedla Reflex.cz. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který čeká na filmové zpracování. Následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně a Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani. Na podzim roku 2020 začala publikovat populární podcast Příběh, který se opravdu stal, přinášející méně známé epizody z českých i světových dějin.
a
Josef Maršálek
Cukrář s velkým C! Sedm let sbíral zkušenosti v londýnském Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, působil v Indii, miluje Ameriku, především pak newyorský Manhattan, a od roku 2016, co je zpátky doma, se kus té světové cukrářské okázalosti a nespoutanosti snaží dostat také do české cukrařiny, která i jeho zásluhou zažívá doslova (r)evoluci!
15. listopadu 2022 byli hosty Kupé Na Půdě
Markéta Málková
Ředitelka rezidenčního uměleckého domu REZI.DANCE v jihočeských Komařicích. Je v dramaturgické radě České taneční platformy a dlouhodobě se zajímá se o dění na poli současného tance a nezávislé kultury jak na české tak evropské scéně. Studovala současný tanec a divadlo v Norsku a na Novém Zélandu. V roce 2010 založila s kamarádkou kulturní prostor Kredance v Českých Budějovicích a v roce 2015 se svým partnerem Alešem Hrdličkou založili první čistě rezidenční umělecký dům pro živé umění REZI.DANCE, v Komařicích, kde funguje dodnes. V roce 2021 byla její manažerská práce oceněna cenou Manažerka roku na festivalu ČTP a v roce 2022 získal projekt REZI.DANCE divadelní cenu DNA.
Zajímá se o propojování uměleckých oborů – převážně tance a architektury/současného umění. V minulosti spolupracovala s Michalem Škodou z Domu Umění v Českých Budějovicích na několika projektech zabývajících se tímto tématem. V současné chvíli se zajímá o landart a umělecké intervence v krajině (jak výtvarné tak pohybové) a o to, jak nenásilně pracovat s místní komunitou a zapojit ji do procesu aktivního diváctví či tvorby. Ráda by rezidenční dům REZI.DANCE otevřela i výtvarnému umění a literatuře.
REZI.DANCE funguje na pomezí svobodného umění a kreativního průmyslu, je otevřena pro umělce, umělecké skupiny, ale také pro kulturní manažery či celé organizační týmy. Zdůrazňována je spjatost s obcí Komařice, udržují se zde folklorní tradice a pěstuje zodpovědný přístup k okolí. REZI.DANCE je součástí networku Nová Síť.
a
Petr Stupka
V roce 1973 vyučen jako kuchař.
Léta páně 1978 absolvuje Střední hotelovou školu v Mariánských Lázních.
Do roku 1992 byl zaměstnán u podniku Hotely a restaurace České Budějovice – postupně na pozicích šéfkuchař, provozní hotelu, vedoucí provozu restaurace, vedoucí provozovny, vedoucí centrální výrobny pečiva a podnikový technolog výroby.Mezi lety1994 – 2004 provozoval pedagogickou a provozní činnost na Integrované škole cestovního ruchu v Českých Budějovicích – byl odborným učitelem, vedoucím školního pracoviště, zástupcem ředitele pro praktické vyučování.
Od roku 2004 je osobou samostatně výdělečně činnou – mezi jeho nejčastější činnosti patří odborné poradenství pro gastronomii, trénink personálu, tvorba receptů a kalkulací, příprava speciálních hostin, kuchařské show na gastronomických slavnostech a mnoho dalšího.
Od roku 2002 natáčí pravidelný pořad pro Český rozhlas České Budějovice – Kuchařské čarování Petra Stupky. Účinkoval v televizních pořadech: Tescoma prima vařečka, Párty s kuchařem, Receptář, Hobby naší doby, Polopatě. V roce 2010 založil Studio kulinář v Českých Budějovicích, kde do roku 2019 pořádal kurzy vaření. V té době vyvinul vlastní řadu originálních kořenících směsí a dalších výrobků pod značkou „Kulinář Petr Stupka“.
V současnosti má na TV Relax svůj pravidelný pořad o vaření „Vaříme! s Petrem Stupkou“ a je spokojeným důchodcem s mnoha plány do dalších let.
9. května 2022 byli hosty Kupé
Věra Hlaváčková
Absolvovala brněnskou konzervatoř a po kratších angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové a následně v brněnské Mahenově činohře zakotvila v Jihočeském divadle, kde do dnešního dne nastudovala přes 100 rolí. K jejím "erbovním" divadelním úlohám patří Emilie Marty v Čapkově Věci Makropulos, Máša v Čechovových Třech sestrách, Paulina z Racinova Polyeucta, za níž obdržela svou první ze svých doposud jedenácti Jihočeských Thálií. V průběhu let tu ztvárnila další významné postavy, např. Raněvskou ve Višňovém sadu, Kostelničku v Její pastorkyni. V dlouhé řadě žánrově různorodých úloh se představila také před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově (královna Anna Rakouská v adaptaci Třech mušketýrů, lady Macbeth v Shakespearově tragédii nebo hostinská Anna v divácky oblíbené komedii Ženy Jindřicha VIII., kde byli jejími hereckými partnery Oldřich Vízner a Petr Rychlý). Za své herecké výkony byla třikrát v širší nominaci na celostátní Cenu Thálie, v roce 2013 pak získala nominaci na Thalii za herecký výkon roku za roli Věry v dramatu Job Interviews, které pro ni napsal a režíroval Petr Zelenka.
Účinkovala rovněž v několika filmech a televizních seriálech
Je vdaná a má jednu dceru.
Václav Dolejší
Narodil se v Českých Budějovicích, absolvoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V roce 1999 nastoupil do MF DNES, kde se věnoval hlavně politice a dělal velké rozhovory. Tři roky vedl domácí rubriku deníku. Po téměř patnácti letech, v listopadu 2014, přestoupil do Hospodářských novin. Odtud pak odešel a začal pracovat v redakci Seznam Zpráv, kde působí od jejího vzniku a aktuálně se věnuje třem projektům. Za prvé: Je spoluautorem satirického pořadu Šťastné pondělí, který chystá společně s Jindřichem Šídlem a Konstantinem Sulimenkem. Za druhé: Společně s kolegyní Lucií Stuchlíkovou dělají autorský podcast o politice Vlevo dole. A za třetí: Jako vyznavač reportáží z terénu je autorem reportážní videosérie Neboli, v nichž ukazuje, jak politici vábí voliče. Za reportáž z této série získal v roce 2020 cenu Respektu.
27. října 2021 k nám opět zavítal jižní expres spolu s humoristy z VOSTO5!
Hosty byli
Anna Hořejší
Narodila se v Českých Budějovicích. Během studia na gymnáziu vedla redakci studentského časopisu Vedneměsíčník a v roce 2008 spolupořádala Budějovický majáles. Vystudovala divadelní produkci na pražské DAMU. V letech 2013–2016 byla součástí týmu Pražského Quadriennale jako produkční a projektová manažerka studentské sekce SpaceLab. Byla produkční manažerkou Týdne diverzity pořádaného FF UK a v rámci něj v roce 2017 otevírala Kampus Hybernská. V letech 2017–2020 se věnovala propagaci v rámci Kanceláře Kreativní Evropa – Kultura. Je jednou z autorek výzvy Kultura pro budoucnost vyjadřující podporu kulturní obce klimatickému hnutí. Od září 2021 je součástí týmu připravujícího kandidaturu Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028.
Má manžela, tři děti a cítí se být feministkou.
a
12. června v Kupé na všetečné otázky VOSTO5 odpovídali
Petr Pavel
Armádní generál ve výslužbě, který dosáhl nejvyšších vojenských postů v Armádě ČR – náčelník Generálního štábu (2012-2015) - i v Severoatlantické alianci – předseda vojenského výboru NATO (2015–2018). Po studiu na Vojenském gymnáziu v Opavě absolvoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově, postgraduální studium zpravodajství na Vojenské akademii v Brně, vysokou štábní školu v Camberley (Velká Británie), Královskou akademii obranných studií v Londýně (2005) a na King’s College London, kde získal titul Master of Arts (M.A.) v oboru mezinárodních vztahů (2006). Velitelské zkušenosti získal u útvaru zvláštního určení v Prostějově, společných sil i jako zástupce Armády ČR v mezinárodních institucích. Byl účastníkem několika zahraničních vojenských misí a za vykonané hrdinské činy obdržel řadu vyznamenání AČR i vysoké zahraniční řády, mj. nejvyšší vyznamenání Francie a USA. Od svého odchodu do zálohy ke konci roku 2018 se věnuje přednáškám a popularizaci otázek bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky. V době koronavirové krize založil iniciativu Spolu silnější na pomoc těm, kteří pomáhají potřebným.
a
Paulina Skavová
Narodila se v Trutnově. Vystudovala trutnovské gymnázium a po maturitě pokračovala na Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích a následně Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Karla Nepraše. Absolvovala stipendijní pobyty ve Finsku, Švýcarsku a Mexiku. Roku 2002 absolvovala stipendium v Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově. Studia dokončila v ateliéru intermediální tvorby Milana Knížáka v roce 2003. V letech 2004–2005 byla asistentkou v grafické škole prof. Vladimíra Kokolii na AVU. Od roku 2010 je kurátorkou výstav ve Společenském centru UFFO v Trutnově. Žije a pracuje v Novosedlech u Písku. Volný čas tráví jízdou na koni a příležitostnou sportovní střelbou, které se profesně věnuje její manžel Petr Zvolánek.
Do Kupé Na Půdě 11.3. 2020 nasedli
Tereza Dobiášová
Narodila se v Českých Budějovicích, vystudovala obor scénografie na střední umělecko-průmyslové škole a obor režie a dramaturgie na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Působila jako dramaturgyně souboru činohry Jihočeského divadla a jako dramaturgyně, dramatička a redaktorka v Českém rozhlase České Budějovice. Založila a čtyři roky vedla organizaci Barevný děti, která integrovala cizince žijící v Čechách prostřednictvím divadla a divadelních principů. V letech 2012 – 2017 stála v čele písecké Sladovny a byla aktérkou její úspěšné proměny v moderní galerii pro děti i dospělé. Je členkou mezinárodní asociace dětských muzeí HandsOn! V současné době vede kulturní organizaci UUUL. Žije v Praze.
Libor Grubhoffer
Narodil se v Poličce, vyrostl v hostinci Na Starém bělidle v Oldřiši u Poličky, maturoval na gymnáziu v Poličce. Na Přírodovědecké fakultě UK v Praze absolvoval studium biochemie, v Ústavu sér a očkovacích látek v Praze získal doktorát v mikrobiologii/virologii. Je profesorem molekulární a buněčné biologie a genetiky na Jihočeské univerzitě, vedoucím Laboratoře molekulární ekologie vektorů a patogenů v Parazitologickém ústavu BC AV ČR, se svým výzkumným týmem se věnuje studiu klíšťat, viru klíšťové encefalitidy a spirochét lymeské borreliózy, je řešitelem a spoluředitelem několika zahraničních a řady domácích grantových projektů. Jako bývalý děkan Přírodovědecké fakulty JU a rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, dnes působí jako ředitel Biologického centra Akademie věd v ČR a na svém kontě má více než 160 publikací v renomovaných vědeckých časopisech. Získal čestný doktorát na Arizonské univerzitě v Tucsonu, USA a na Keplerově univerzitě v Linci, Rakousko, je členem Učené společnosti České republiky. Žije v Českých Budějovicích.
Hosty Kupé Na Půdě 9.10. 2019 byli
Tereza Horváthová
se narodila v Praze, je dcerou divadelního a literárního kritika Sergeje Machonina a překladatelky Drahoslavy Janderové.
Je to česká nakladatelka, redaktorka, překladatelka, spisovatelka a organizátorka. Vystudovala romanistiku na FFUK v Praze obor francouzský jazyk a literatura. V roce 2000 založila se svým mužem Jurajem Horváthem nakladatelství knih pro děti Baobab. Od roku 2011 je organizátorkou mezinárodního festivalu malých kvalitních nakladatelů Tabook. Píše knihy pro děti, prózu i poezii, překládá, píše filmové scénáře. Za knihu Modrý tygr obdržela cenu Zlatá stuha pro rok 2005. V letech 2015 a 2019 byla nominována na cenu Zlatá stuha za knihy Rybička a Prázdniny s Oskarem.
Je rytířkou francouzského Řádu umění a literatury. Žije v Táboře, kde se svým mužem vychovává osm dětí.
Josef Lazar
vystudoval obor organická chemie na Přírodovědecké fakultě UK. Ph.D.
získal v oboru medicinální chemie na University of Utah v Salt Lake City v USA. Poté několik let působil na oddělení biologie Columbia University v New Yorku, než nastoupil jako vedoucí laboratoře v Mikrobiologickém ústavu AV ČR a na Jihočeské univerzitě v Nových Hradech. Nyní má hlavní působiště v ÚOCHB AV ČR, kde vede laboratoř pokročilé optické mikroskopie. S ženou Karey Rawitcher žije v Českých Budějovicích. Jeho koníčkem je sportovní gymnastika.
Ve čtvrtek 2. května přistoupili do Kupé na Půdě tito dva hosté:
Eliška Štěpánová
provozovatelka literární kavárny Měsíc ve dne v Českých Budějovicích, zakladatelka a pořadatelka kulturních akcí a projektů jako jsou mimo jiné Literatura žije, pouliční festival Nová nově, českobudějovická Pecha Kucha Night.
Petr Hašek
herec, režisér a zakladatel souboru Geisslers Hofcomoedianten a jejich nezaměnitelného nového barokně-divadelního stylu, od roku 2014 umělecký šéf Malého divadla
V pondělí 25. března přistoupili do Kupé Na Půdě k neodolatelnému Karlu Krautgartnerovi a Pavlu Pláteníkovi další dva skvělí hosté: Helena Stejskalová, ředitelka knihovny Jihočeského muzea a Petr Meškán, novinář, dramaturg, bývalý redaktor kultury České televize a vedoucí programu Českého rozhlasu České Budějovice.
Hosté lednového vydání 2019:
Hosty lednového vydání byli Martina Schlegelová, šéfka souboru činohry Jihočeského divadla, a Stanislav Bednařík, generální manažer ČEZ Motor-u České Budějovice.
Hosté 31. 10. 2018:
Jarmila Štuková
Vystudovala DAMU, po absolutoriu se začala věnovat fotografii a reportážím. Od roku 2005 se zaměřuje na země sužované válečnými konflikty, chudobou či sociálními problémy.
Dokumentovala mimo jiné dětskou prostituci v Etiopii, zemětřesení na Haiti, kyselinové útoky v Indii, žehlení dívčích prsou v Kamerunu, násilí na ženách v Afghánistánu či válku s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Pohybovala se nejen na frontových liniích, ale především v uprchlických táborech, nemocnicích a zdevastovaných městech. Desetkrát získala ocenění v soutěži Czech Press Photo za fotografické soubory i videa.
Je autorkou fotografického vizuálu Jihočeského divadla pro sezónu 2018/2019.
Jan Polívka
Narodil se v Praze, vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění, obor Scénografie na Katedře autorského a loutkového divadla. V letech 2003 – 2018 žil v Polsku, kde realizoval nespočet scénografií k inscenacím v divadlech ve Vroclavi, Poznani, Varšavě a dalších polských městech. Získal několik ocenění za své návrhy a realizace. Od roku 2018 žije v Českých Budějovicích, kde působí jako šéf divadelních dílen Jihočeského divadla a dvorní scénograf.
HOSTÉ 21. 5. 2018 - premiéra
HELGA ALBRECHTOVÁ (1984)
Rodilá Pražačka, která po studiích Kulturní historie na Jihočeské univerzitě zakotvila v Českých Budějovicích a založila zde rodinu. Dvanáct let pracuje ve společnosti E.ON. V posledním roce je činorodá v oblasti občanských aktivit, spoluorganizovala v Českých Budějovicích akce jako NE Ondráčkovi v čele komise pro kontrolu GIBS, Poslanče, své ANO řekni Ústavě!, Pieta za oběti koncentračního tábora v Letech u Písku, Stop plíživé totalitě ANO!, spolupracuje se spolkem Milion chvilek pro demokracii. Je vdaná, v létě se stane potřetí matkou.
JAKUB HUSSAR (1985)
Narodil se v Českých Budějovicích. Vystudoval Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku, kde od roku 2009 vyučuje. Zabývá se tvorbou karetních her, píše prózu. V roce 2002 založil tvůrčí skupinu Trinity Pictures, která se zaměřuje především na tvorbu sci-fi filmů, působí zde jako režisér, idea maker a producent. V roce 2011 se stal jednatelem a společníkem herního studia ark8, s.r.o., 2012 založil iniciativu Vladimír Franz prezidentem a byl aktivní ve Franzově prezidentské kampani. V poslední prezidentské kampani byl lídrem týmu Pavla Fischera. Je ženatý a má dvě děti.
Na závěr letošní sezóny nově otvíráme nepravidelnou jižní zastávku expresu Na Půdě Jihočeského divadla!
Na sklonku roku 2017 se v Českých Budějovicích objevila, vyřazená z vlakového kupé, koženková sedačka, pro niž jsme chtěli najít druhý život. Doslali jsme doporučení na dva profesionály, Pavla Pláteníka a Karla Krautgartnera, kteří se recyklováním podobných objektů dlouhodobě zabývají. Slovo dalo slovo a je tu pilotní díl z (re)cyklu vybroušené talkshow Kupé Na Půdě.
Pánové, jak byste představili divákům v Českých Budějovicích vaši talkshow? Čím je jiná, než všechny ostatní talkshow a dokonce, čím je jiná než její vršovická mateřská variace?
Jiná je díky tomu, že vznikla z rozhlasového pořadu Košičan 3 - pro posluchače osamělé, opuštěné a neúspěšné. Je tedy chystána s obrovskou citlivostí směrem k hostům, ale i posluchačům, jejichž okruh zůstává tentýž.
Stalo se vám někdy za jízdy ve vašem pomyslném expresu dotazů, že jste museli zatáhnout za záchrannou brzdu?
Samozřejmě, záchranná brzda je nezbytné vybavení každé vlakové soupravy a tedy i naší talkshow.
Byli jste konfrontováni s černými pasažéry?
Protože se pohybujeme v metarovině metafor, jistě nikoho nepřekvapí, že nejčastějšími černými pasažéři jsou metalisti a hráči metané.
Uvádíte, že jde o mezinárodní expres dotazů, bude snad vaše talkshow tlumočena do znakové řeči?
Pokud je nám známo, tak uživatelé znakové řeči, nejčastěji tedy sluchově postižení, zatím ještě nevytvořili žádný národ a tak je naše označení "mezinárodní" nijak neomezuje a nás nenabádá k zajištění překladatele pro "národnostní menšinu". Akorát se tito z posluchačů stanou diváky.
Milí diváci, posluchači, tlačte se na peróně, nastupujte, už 21. máje stavíme u vás!
Program
Název | Obsazení | Datum | Začátek | Konec | Místo | Volných míst | ||
Kupé Na Půdě | Čt 28.11. | Začátek 19:30 | Místo Na Půdě | Volných míst 14 |